Twoje konto

„Inwestorzy bez granic” na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym

Katowice, 21 września 2021 r.

Amazon w Polsce, Comarch, Fresenius Kabi Polska, Grupa Amica, IKEA w Polsce, InPost, Sii, SK IE Innovation, Toyota Motor Manufacturing Poland – to firmy, które zdobyły prestiżowe tytuły „Inwestor bez granic". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 20 września 2021 r., podczas pierwszego dnia XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress) i 6. European Tech and Start-up Days w Katowicach.

„Inwestor bez granic” to honorowy tytuł przyznawany od 2017 roku wyróżniającym się przedsiębiorstwom zagranicznym działającym w Polsce i polskim firmom skutecznie działającym za granicą. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest propagowanie wzorowych – partnerskich, przejrzystych, opartych na zaufaniu i odpowiedzialności – relacji między inwestorem, rynkiem
i administracją.

Naszą intencją jest promowanie inwestorów zagranicznych, silnie zakorzenionych w Polsce i wiążących z polskim rynkiem swoje strategie, dbających o jakość tworzonych miejsc pracy i jej warunki, inwestujących w kwalifikacje załóg, a także w innowacyjność i rozwijających sektor badawczo-rozwojowy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Z drugiej strony, chcemy honorować firmy polskie, które z powodzeniem inwestują na obcych, niekiedy odległych rynkach, stawiając na współpracę lokalną i respektując kulturową specyfikę i zasady odpowiedzialności społecznej biznesu – dodaje.

W 2021 roku tytułem „Inwestora bez granic” uhonorowano firmy:

Kategoria „Inwestor zagraniczny w Polsce”:

Amazon w Polsce

za rozbudowę krajowej infrastruktury logistycznej dla e-handlu – ważnej dla rozwoju polskiego eksportu.

Amazon kontynuuje inwestycje w Polsce. Nowy obiekt w Świebodzinie to dziesiąte już centrum logistyczne Amazon w Polsce, które zostanie wyposażone w zaawansowaną technologię Amazon Robotics. Inwestycje globalnego lidera e-handlu i związanej z nim logistyki w Polsce potwierdzają, jak ważną rolę pełnią tego rodzaju platformy dla rozwoju eksportu – szczególnie poprzez obniżanie bariery wejścia na odległe rynki dla mniejszych firm.

Fresenius Kabi Polska

za odpowiedzialne działanie w segmencie wymagającym najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa – w partnerstwie z polską służbą zdrowia.

Firma działa w segmencie wymagającym najwyższych standardów odpowiedzialności, jakości i bezpieczeństwa – dla eksportera, a jednocześnie partnera polskiej służby zdrowia, towarzystw naukowych i fundacji. Jest największym w Polsce producentem płynów infuzyjnych, które codziennie ratują życie polskim pacjentom. Firma inwestuje w regionie łódzkim od 2000 roku. Produkowane
w Kutnie płyny infuzyjne dystrybuowane są zarówno do polskich szpitali, jak i eksportowane.

IKEA w Polsce

za wieloletni stabilny rozwój na fundamencie rzetelności, współpracy oraz odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.

Po 60 latach obecności na Wisłą Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Właśnie tutaj zlokalizowane są fabryki mebli, sklepy oraz centra dystrybucji i handlu, a nawet farmy wiatrowe. Stale rozwijając swoją działalność na polskim gruncie IKEA opiera ją na fundamencie biznesowej rzetelności, zaufania i odpowiedzialności społecznej.

SK IE Innovation

za realizację inwestycji w dziedzinie elektromobilności, kreujących Polskę na europejskiego lidera produkcji w tej perspektywicznej branży.

SK IE Innovation to koreańska firma dynamicznie rozwijająca na polskim rynku kolejne duże projekty służące rozwojowi elektromobilności i kształtujące rolę Polski jako europejskiego lidera produkcji w tej perspektywicznej branży. Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  powstaną dwie nowe fabryki separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Uzupełni to już istniejący kompleks inwestora na Śląsku.

Toyota Motor Manufacturing Poland

za kolejne inwestycje włączające polski przemysł w nurt przemian służących rozwojowi niskoemisyjnej motoryzacji.

Toyota Motor Manufacturing Poland to światowy lider rozwijający w Polsce produkcję najnowocześniejszych elementów napędu samochodowego włączając tym samym polski przemysł
w główny nurt przemian technologicznych służących rozwojowi zrównoważonej, niskoemisyjnej motoryzacji. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi silniki benzynowe do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.

Kategoria: „Polski inwestor za granicą”:

Comarch

za konsekwentną realizację strategii ekspansji międzynarodowej opartej na własnym modelu i systemie wartości.

Comarch to polski potentat branży IT – rodzinna firma realizująca od lat przemyślaną, opartą na własnym modelu, a przede wszystkim skuteczną i efektywną strategię ekspansji międzynarodowej. Ekspansja Grupy Kapitałowej Comarch w Europie Zachodniej zapoczątkowana pod koniec 2008 przejęciem niemieckiego producenta oprogramowania SoftM jest konsekwentnie kontynuowana
z wykorzystaniem coraz bogatszych doświadczeń. Spółka zwiększa ekspansję sprzedażową
w szczególności w Europie Zachodniej, obu Amerykach oraz Azji. Sprzedaż pozakrajowa stanowi przeszło połowę całkowitych przychodów grupy.

Grupa Amica

za eksportową ekspansję i udane akwizycje budujące pozycję europejskiego lidera produkcji sprzętu AGD.

Amica to polska grupa, która na drodze eksportowej ekspansji i akwizycji zbudowała pozycję europejskiego lidera produkcji sprzętu AGD. Firma z kilkudziesięcioletnią tradycją, stała się symbolem sukcesu eksportowego całej polskiej branży AGD. Firma opiera swoją strategię zarówno na marce własnej jak i markach włączonych w strukturę Grupy europejskich producentów i dystrybutorów AGD. Rok 2020 zmienił zwyczaje i zachowania zakupowe, ale grupa Amiki wyszła z pandemicznych perturbacji obronną ręką. W skali całego roku zwiększono sprzedaż, spółka uzyskała dobre wyniki.

InPost

za dynamiczną i efektywną realizację planu międzynarodowej ekspansji na europejskim rynku przesyłek dla e-commerce.

Po spektakularnym debiucie na giełdzie Euronext Amsterdam w styczniu 2021 r, polski dostawca przesyłek dla e-commerce zrealizował operację otwierającą mu perspektywę ekspansji na dużej części rynku Europy Zachodniej. InPost sfinalizował w lipcu przejęcie francuskiej firmy Mondial Relay od niemieckiej Otto Group. Akwizycja ta ma pozwolić grupie InPost na wejście na rynki Francji, krajów Beneluksu i Półwyspu Iberyjskiego.

Sii

za zajęcie w krótkim czasie pozycji lidera usług informatycznych i inżynieryjnych w Polsce świadczącego je na konkurencyjnym globalnym rynku.

Sii to polska firma świadcząca na globalnym rynku zaawansowane usługi z obszaru IT, inżynierii i doradztwa technologicznego. Od momentu rozpoczęcia działalności w 2006 roku jako jednoosobowy start-up, Sii Polska nie przestaje się rozwijać i stale poszerza zakres usług i portfolio klientów o nowe sektory rynku. U podstaw firmy leży pasja i pomysł założyciela i prezesa Gregoire Nitot.

Organizatorem konkursu „Inwestor bez granic” jest Grupa PTWP. Merytoryczną pieczę nad projektem sprawuje redakcja portalu gospodarczego wnp.pl i magazynu Nowy Przemysł. Kandydaci do nagrody „Inwestor bez granic” zostali nominowali przez przedstawicieli biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i administracji rządowej. Kryteriami przyznania wyróżnienia są między innymi skala inwestycji oraz ich wpływ na potencjał i innowacyjność polskiej gospodarki. Pod uwagę brane jest także znaczenie inwestycji dla krajowego rynku i dla budowania marki Polski w świecie.

Zwycięzcy plebiscytu „Inwestor bez granic” zostali nagrodzeni podczas pierwszego dnia XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczeego (EEC – European Economic Congress) i 6. European Tech and Start-up Days w Katowicach.