Twoje konto

Katowice centrum debaty nad przyszłością gospodarki w Polsce, w Europie i na świecie – zainaugurowano IX Europejski Kongres Gospodarczy

Katowice, 10 maja 2017 r.

- Nie boimy się dużych inwestycji publicznych, chcemy Zachód nie tylko dogonić, ale i przeskoczyć - zadeklarował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, podczas jednej z sesji pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) w Katowicach. IX edycja największego wydarzenia biznesowego w Europie Centralnej po raz kolejny jest platformą inspirujących spotkań i wielostronnego dialogu o wymiarze kontynentalnym.

Mikuláš Dzurinda, prezes Wilfried Martens Centre for European Studies, premier Słowacji w latach 1998-2006, Jan Fischer, premier Republiki Czeskiej w latach 2009-2010, Andrius Kubilius, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu – byli uczestnikami uroczystej inauguracji i pierwszej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC), zatytułowanej „Inna Europa w innym świecie”.

Kongres otworzyli także przedstawiciele władz regionalnych: Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski i Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W wystąpieniu inaugurującym cykl debat gospodarczych, Wojciech Kuśpik – inicjator EEC, prezes Grupy PTWP SA – przedstawiając najważniejsze nurty wydarzenia, zwrócił uwagę, że jest ono miejscem spotkań zróżnicowanych środowisk, przedsiębiorców i polityków. – Dialog ma głęboki sens – przekonywał zgromadzonych gości.

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, jako główne tematy, wokół których ogniskuje się dziś debata na Śląsku, wskazał walkę ze smogiem i budowanie metropolii. Zaznaczył też, że mieszkańców regionu cechuje rzetelność, umiejętność współpracy oraz że można mieć do nich zaufanie – to cechy ważne w biznesie.

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju i finansów, otworzyło sesję poświęconą inwestowaniu w czasach niestabilności.
– Z punktu widzenia perspektyw PKB, gdy popatrzy się na ostatnie 6-9 miesięcy, mamy przed sobą bardzo dobry rok i równie dobre perspektywy na przyszłość, co powinno zachęcić do inwestowania. Nie jest to pogląd Ministerstwa Finansów ani Ministerstwa Rozwoju, tylko instytucji finansowych i analitycznych, które przedstawiają swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał również, że po raz pierwszy w historii III RP mamy do czynienia z tak szybko malejącym bezrobociem.

Z kolei Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w swoim wystąpieniu inaugurującym sesję „Człowiek w centrum – gospodarka, rynek, praca” otworzył dyskusję o systemie edukacji, współpracy nauki i biznesu oraz polskim i europejskim rynku pracy.
– Trwa budowanie pomostu między nauką a gospodarką, parę solidnych przęseł już zbudowaliśmy. Jednym z najważniejszych jest ustawa o innowacyjności, która stwarza nowe relacje między uczelniami a rynkiem pracy. Daje ona realne ulgi podatkowe przedsiębiorcom, którzy angażują się w obszar badań i rozwoju, którzy chcą wytwarzać produkty innowacyjne. Ustawa zawiera także cały szereg zachęt dla naukowców, żeby angażowali się we współpracę z biznesem. Kolejnym elementem, składającym się na ten „pomost” jest podpisana niedawno przez prezydenta ustawa o doktoratach wdrożeniowych, która umożliwia zdobywanie stopni naukowych nie tylko w oparciu o prace teoretyczne, ale także o konkretne wdrożenia gospodarcze. Do tego dochodzi tzw. druga ustawa o innowacyjności, która daje kolejne zachęty podatkowe tym, którzy stawiają na innowacje. Ulgi podatkowe będą miały imponującą wysokość, każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł sobie odpisać od podatku, a w przypadku instytutów badawczo-rozwojowych ta ulga podatkowa będzie wynosiła 150 proc – zapowiedział minister.

Wypowiedzi uczestników uroczystej inauguracji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

Mikuláš Dzurinda, prezes Wilfried Martens Centre for European Studies, premier Słowacji w latach 1998-2006:
– Europa Środkowo-Wschodnia, by z sukcesem doganiać zachodnią część kontynentu, potrzebuje lepszej współpracy. Musimy być bardziej zjednoczeni, z większą świadomością uczestniczyć w klubie, którego jesteśmy członkami. Oznacza to zarówno czerpanie z korzyści, jak też gotowość na obowiązki i obciążenia. Nie może być tak, że część krajów Unii Europejskiej ma tego pełną świadomość, a pozostali próbują jedynie „zrywać czereśnie”, korzystając wyłącznie z dobrodziejstw Wspólnoty. Jeżeli nie będziemy w stanie przyjmować na siebie także przypadających na nas obowiązków, nie rozwiążemy coraz bardziej palących problemów. Bliższa współpraca konieczna jest w szczególności w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności.

Jan Fischer, premier Republiki Czeskiej w latach 2009-2010:
– Nie da się obecnie przewidzieć gospodarczych konsekwencji Brexitu bez „kryształowej kuli”. Opinie na ten temat są skrajne. Poczynając od takich, że praktycznie nic się nie zmieni, po wieszczenie totalnej katastrofy. Nie lubię skrajności, nie wolno też zapominać, że Brexit dotknie nie tylko sferę gospodarki, bo to decyzja stricte geopolityczna. Kto wie, może doprowadzi on do nowych synergii w Europie i paradoksalnie stanie się nową szansą dla Europy. Wiele brytyjskich firm straciło już apetyt na inwestowanie, przyjmując generalną strategię ostrożności. Jeśli podejmuje się taką decyzję, nie da się zachować pełnego wspólnego rynku. Słowo-klucz to odpowiedzialność – polityków, ale też innych obywateli Unii. Dla Europy tylko jedna opcja jest gorsza niż istnienie Unii Europejskiej: jej brak.

Andrius Kubilius, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012:
– Bliska jest mi logika, że musimy być częścią zintegrowanej Europy. Do tej pory z każdego kryzysu Europa wychodziła jeszcze bardziej zintegrowana. Dla Litwy Europa to nie tylko jednolity rynek, ale także fundament naszego bezpieczeństwa politycznego. A tego właśnie potrzebujemy w pierwszej kolejności: bezpieczeństwa, przewidywalności i stabilności. Przy czym ten problem dotyczy całej Europy, nie tylko naszego regionu. Jego nowym aspektem jest choćby problem uchodźców. W dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo będzie uzależnione m.in. od zdolności Unii Europejskiej do bycia pełnoprawnym globalnym graczem.

Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych:
– Dzielenie Europy nie rozwiąże żadnego z jej problemów, a stworzy nowe. Bez względu na nieporozumienia i napięcia, Unia Europejska tworzy dla nas kluczowy kontekst budowania dobrobytu i rozwoju. Wszystkie pomysły dzielenia Europy są groźne dla wspólnego rynku obejmującego 500 mln obywateli. To potężny kapitał. Europa nie może być pewna swojej przyszłości, odczuwa skutki podziałów i kryzysu zaufania, ale integralności wspólnego rynku nie można podważać. Dlatego polski rząd patrzy krytycznie na teorie mówiące o tym, że Europa ma się dzielić. Będziemy namawiali
i zabiegali, by plany reform UE pisać na bazie zachowania wspólnego rynku. Unia musi pokazać, że potrafi rozwiązać problemy. Musimy przy tym jasno powiedzieć, że odpowiedzialność bierze się z poczucia wpływu na rozwiązania. Konsensus to efekt poczucia odpowiedzialności, ludzie muszą mieć poczucie partycypacji.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej Kongresu:
– Na Europejskim Kongresie Gospodarczym zawsze stawialiśmy trudne, kontrowersyjne pytania. Tu udawało nam się odnajdywać odpowiedzi, które miały wpływ na podejmowane później w Europie decyzje. Odpowiadaliśmy na zagrożenia, ale też szukaliśmy szans. Cała Unia Europejska jest dziś
w trudnej sytuacji. Nie będziemy tego ukrywać. Grecja, kolejne kryzysy i przesilenia, dotyczyły nas, ale wciąż było to odległym problemem. Teraz mamy do czynienia z Brexitem, problem stanowi także polityka Rosji. Problemy zrodzone przed laty nie zostały rozwiązane, a nowych wyzwań przybywa. Na Kongresie zajmiemy się tymi trudnymi kwestiami, które mają wpływ na gospodarkę i działalność gospodarczą.

Główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2017 w Katowicach to m.in.: energetyka, przemysł, klimat, rynek zdrowia, cyberbezpieczeństwo, globalna ekspansja i start-upy.

W ciągu trzech dni podczas największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej, odbędą się 132 debaty i wiele wydarzeń towarzyszących. Od 11-12 maja w Spodku będzie miało miejsce spotkanie polskiej sceny start-upowej – European Start-up Days, z udziałem wizjonerów, prekursorów innowacyjnych rozwiązań oraz przedsiębiorców różnych branż. Celem wydarzenia jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami. Swój udział w wydarzeniu zgłosiło ponad 2,5 tys. osób.

Podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego – poza debatami dedykowanymi poszczególnym gałęziom gospodarki i branżom przemysłu – zaplanowano również dyskusje dedykowane m.in. rozwojowi miast i regionów, problematyce społecznej, systemowi opieki zdrowotnej, rynkowi pracy
i sektorowi handlowemu. Trzydniowy Kongres uzupełniać będą wydarzenia towarzyszące – gale konkursów, mniej formalne spotkania, prezentacje, specjalistyczne warsztaty oraz koncerty.

Galeria zdjęć