Twoje konto

Matylda/Łukasiewicz oraz Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Błażej Król, Justyna Święs i Abradab w koncercie-widowisku „Earth 2.0. Był sobie człowiek” podczas konferencji klimatycznej PRECOP 29 w katowickim Spodku

Katowice, 04 lipca 2024 r.

Już 2 października 2024 r. odbywającą się w Katowicach konferencję klimatyczną PRECOP 29 uświetni wyjątkowe, intermedialne wydarzenie. Firmowane przez duet Matylda/Łukasiewicz – jedno z najgorętszych zjawisk polskiej sceny muzycznej 2024 roku – będzie artystyczną interpretacją największych wyzwań współczesności.

– Planujemy stworzyć czuły i zarazem brutalnie szczery obraz człowieka we współczesnym świecie – zapowiada Matylda Damięcka, dyrektorka artystyczna wydarzenia. – Chcemy pokazać jego piękno i brzydotę, aspiracje i ułomności, moc sprawczą i niszczycielską, a nieraz ogromną siłę w kontraście do tak bezdennej bezsilności wobec samych siebie – dodaje. 

Dyrektorem muzycznym wydarzenia jest Radek Łukasiewicz. Wypełnią je utwory ważne dla współczesnej polskiej muzyki oraz piosenki z debiutanckiej płyty duetu Matylda/Łukasiewicz pt. „Matka”, które od jesieni 2023 roku zdobywają listy przebojów i czołówki muzycznych zestawień. 

Na potrzeby widowiska zostanie skompletowany zespół, w którego składzie znajdą się znakomici polscy muzycy i muzyczki. Matylda i Łukasiewicz zaprosili do współpracy nieprzypadkowych gości specjalnych: na scenie dołączą do nich Maria Peszek i Natalia Przybysz – jedne z najbardziej znanych artystek zaangażowanych; Krzysztof Zalewski – rockman z aktywistycznym zacięciem; Marcin „Abradab” Marten – kultowa postać polskiego hip-hopu, znana ze składu Kaliber 44; Justyna Święs – współtwórczyni The Dumplings, obdarzona głosem będącym idealnym połączeniem niepokoju, delikatności i wibrującej siły oraz Błażej Król – wokalista, autor tekstów i jedna z najbardziej oryginalnych postaci na polskiej scenie muzycznej. 

– Cieszę się, że współtworzona przez Grupę PTWP i UN Global Compact Network Poland konferencja zyskuje artystyczne wydarzenie, które idealnie dopełni poruszane w jej ramach tematy. Zmiany klimatyczne dotyczą absolutnie wszystkich i należy mówić o nich na wielu polach – także dzięki zaangażowanym artystom. W tym roku podczas rozmów skupimy się m.in. na adaptacjach do zmian klimatu, prośrodowiskowych wyzwaniach miast, urbanistów, architektów, na cyrkularności w biznesie i wreszcie na edukacji klimatycznej. Zapraszam do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, a wieczorem pierwszego dnia na widownię kultowego Spodka do wspólnego udziału w koncercie – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP – jednego z organizatorów wydarzenia. 

– Kryzys klimatyczny wymaga od nas wielopoziomowych działań, w tym także uwrażliwiania na stan planety i jakość życia jej mieszkańców. Język sztuki jest do tego stworzony, dlatego bardzo się cieszę, że w tym roku w programie PRECOP-u znalazło się również wydarzenie muzyczne podejmujące te ważne wątki. Tylko działając wspólnie i rozumiejąc znaczenie wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny, możemy mu aktywnie przeciwdziałać i zachować planetę dla przyszłych pokoleń. Gorąco zapraszam do udziału w koncercie oraz wysłuchania głosu naukowców, polityków, przedstawicieli świata kultury, NGOs, biznesu i aktywistów podczas tegorocznej konferencji PRECOP – dodaje Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

Matylda/Łukasiewicz 

Matylda Damięcka jest ilustratorką, wokalistką i artystką wizualną. Widowiska muzyczne w jej reżyserii są wydarzeniami z pogranicza koncertu i spektaklu muzycznego, w których warstwa literacka przeplata się z muzyczną, a całości dopełnia oprawa wizualna – od autorskiej scenografii i kostiumów aż po teatralne światła i multimedia. 

Radek Łukasiewicz jest cenionym muzykiem, autorem wielu znanych przebojów oraz kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. 

Wspólnie tworzą zespół Matylda/Łukasiewicz, grając piosenki o niespotykanej emocjonalnej głębi. Mówią o sobie: „typowi millenialsi, zapakowani w smutki, rozterki, tonący w codzienności zwykłej i niezwykłej”. Pokazują świat taki, jakim jest, nie wstydzą mówić się o emocjach, nie boją się mówić głośno, że chłopaki też mogą płakać, a dziewczyny wcale nie muszą się uśmiechać i być grzeczne. 

O PRECOP 29 

Największa w tej części Europy konferencja klimatyczna przygotowująca do Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych COP29 w Azerbejdżanie – spotkania światowych ekspertów i ekspertek z międzynarodowych agend ONZ, przedstawicieli
i przedstawicielek świata polityki, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych. Organizatorami wydarzenia są: Grupa PTWP oraz UN Global Compact Network Poland. Tegoroczna, 3. edycja PRECOP odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 2-3 października 2024 – udział w części konferencyjnej jest bezpłatny po rejestracji na stronie wydarzenia. Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się wraz z początkiem sierpnia br. 

Koncert „Earth 2.0. Był sobie człowiek” towarzyszący konferencji będzie dostępny dla szerokiej publiczności. 

Bilety na koncert są już dostępne na stronie wydarzenia: https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/earth-20?partner=ptwp 

 Ceny biletów wynoszą 140, 170, 200, 230 lub 265 zł, w zależności od wybranego sektora.

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć