Twoje konto

Najbardziej kreatywne innowacje medyczne – tak prezentują się finaliści konkursu „Start- Up-Med”

Katowice, 10 marca 2023 r.

Katowice, 10 marca 2023 r. – Rewolucyjna diagnostyka endometriozy oraz autorski interfejs dotykowy to rozwiązania, które zwyciężyły w konkursie „Start-Up-Med.”. Wręczenie nagród towarzyszyło VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Głównym celem konkursu organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę portalu i magazynu Rynek Zdrowia ‒ jest wybór i nagrodzenie start-upów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, oistotnym znaczeniu dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej, a także tych, które charakteryzują się znaczącą opłacalnością wdrożenia. Zgłaszane do konkursu rozwiązania obejmują szeroko rozumiane technologie medyczne ‒ zarówno lekowe, jak i nielekowe.

Równie ważnym założeniem konkursu „Start-Up-Med” jest promocja najciekawszych innowacji i ich autorów i umożliwienie zaprezentowania przyszłościowych rozwiązań liderom sektora medycznego w Polsce biorącym udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń ‒ 70projektów. Jury wyłoniło łącznie 11. finalistów w dwóch konkursowych kategoriach: „Start-Up” oraz „Ośrodek Medyczny/Naukowy”, spośród których 3 z nich zdobyły nagrodę.

W kategorii „Start-Up” zwyciężyła firma Diagendo wraz z projektem EndoRNA. Jest to innowacyjny wyrób medyczny umożliwiający skuteczną metodę diagnostyki endometriozy przy użyciu techniki qRT-PCR, która po pandemiikoronawirusa stała się powszechnie dostępna. Opracowanie testu
rewolucjonizuje diagnostykę endometriozy - bardzo częstej przypadłości wśród kobiet.

W kategorii „Ośrodek Medyczny/Naukowy” wygrał projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku o nazwie ZWR – HOSPANEL. Autorski interfejs dotykowy jest jedynym rozwiązaniem dostępnym na polskim rynku zapewniającym dostęp, w czasie rzeczywistym, do wybranych typów danych. Projekt zawiera Zespół Wczesnego Reagowania, dla którego narzędziem jest innowacyjna aplikacja mobilna pobierająca, analizująca i prezentująca informacje z Systemu Oceny Parametrów Życiowych pacjentów szpitala — HOSPANEL.

Projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku okazał się też najlepszy w internetowym głosowaniu czytelników Rynku Zdrowia w kategorii „Ośrodek Medyczny/Naukowy”.

W głosowaniu internetowym, w ramach 5. edycji konkursu „Start-Up-Med”, najwięcej głosów czytelników portalu Rynek Zdrowia w kategorii „Start-Up” otrzymała firma NABIO Medical Technologies wraz z projektem „ekosystemu”techologicznego HydRe.

W gronie finalistów 5. edycji „Start-Up-Med” znalazły się również: ACCREA Medical Robotics; BrainScan; CenterMed; Hemolens Diagnostics; Medicofarma Biotech; Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz INVICTA; WHEELSTAIR;Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Skład stacjonarnego Jury konkursu różnił się od tego w pierwszym etapie. W zespole oceniającym znaleźli się specjaliści z branży technologicznej, Think- thanków, ważne postacie ze świata towarzystw działających na rzecz promocji zdrowia, a także dyrektorzy i kierownicy przedsiębiorstw związanych z branżą lekową i medyczną.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) odbywa się w dniach 9-10 marca 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
 
w Katowicach. Na program wydarzenia składa się 40 sesji, debat, wykładów, prezentacji i wywiadów o najbardziej aktualnych wyzwaniach systemu zdrowia w Polsce.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.