Twoje konto

Nowy Europejski Bauhaus nie jest pustym frazesem. Wnioski 4 Design Days Online

Katowice, 14 maja 2021 r.

Jak przekonać społeczeństwo, że Nowy Europejski Bauhaus nie jest zwykłą modą stworzoną na potrzeby chwili? Co zrobić, by nie został uznany za elitarną koncepcję i odrzucony? Czy powinniśmy odejść od górnolotnych haseł i postawić na mentalny reset? O tym, jak doświadczenie pandemii wywarło wpływ na projektowanie i myślenie o architekturze, rozmawiali przedstawiciele branży, biznesu i decydenci podczas zorganizowanego we współpracy z Komisją Europejską 4 Design Days Online (13 maja br.).

Debaty 4 Design Days Online odtworzono live ponad 10 000 razy. Swój zdalny udział zarejestrowało bisko 1200 osób. Przed ekranami monitorów równocześnie zasiadało ponad 430 osób. Wszystkie rozmowy zrealizowane zostały w wirtualnym studiu Grupy PTWP.

Nowy Europejski Bauhaus będzie częścią planu inwestycyjnego i naprawczego NextGenerationEU o wartości ponad 672 miliardów euro. Ma być mostem do zielonego ładu. Projekt zapoczątkuje nową falę, która do 2050 roku zmieni Europę w pierwszy neutralny klimatycznie kontynent. Czego trzeba, by „nowy Bauhaus” odniósł sukces? Architekt, designer, inwestor – jaka jest ich rola w budowaniu zrównoważonej przyszłości? Od odpowiedzi na te pytania rozpoczęło się 4 Design Days Online 2021.

– Bauhaus jest kopalnią postaw i pojęć. Trzeba wracać do podstaw i początków tego ruchu, w którym jednym z filarów była gospodarska praktyczność. Nowy Europejski Bauhaus jest bardzo fajnym przypomnieniem tego, co się sprawdziło lata temu. Budowanie i projektowanie stanowią jedność i są działaniem społecznym – powiedziała Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates. – Sądzę, że w tym sensie Nowy Bauhaus i jego idea jest powrotem do pewnego rodzaju utopijnej awangardowości – przyznała.

– Musimy wyjść poza górnolotne hasła i zmienić punkt widzenia. Warto zachęcać ludzi do dialogu. Rola budynków w miastach tworzy się na nowo. Musimy skupić się na tym, by nasz sposób myślenia był bardziej zrównoważony – mówił Alessandro Rancati, EU Policy Lab, Komisja Europejska. 

Z kolei według Macieja Jakuba Zawadzkiego, prezesa MJZ ważna jest elementarna szczerość i każdy ruch projektowy, który wykonujemy. – Informacje o tym, jak budować zdrowe miasta nie mogą być wyłącznie tematem dyskusji fachowców z fachowcami, ale powinny dotrzeć do mieszkańców tych ośrodków – przekonywał podczas 4 Design Days Online.

Między innymi o zmianach w przestrzeni miejskiej rozmawiali uczestnicy debaty pt.: „Nowy Europejski Bauhaus motywuje i inspiruje! Projekty jutra”.

– Stworzyliśmy własny łódzki Bauhaus, który pokazuje, że chcemy zmieniać przestrzeń miejską, tak aby była piękna, widowiskowa, sprzyjała rozwojowi i podnosiła jakość kultury spędzania wolnego czasu – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Miasto nie może robić niczego wbrew mieszkańcom, dlatego tak ważny jest dialog. Nie każdy teren rewitalizowany musi automatycznie stawać się przestrzenią zabudowaną. Może być skwerem lub parkiem kieszonkowym, publiczną przestrzenią, w której wszyscy czują się bezpiecznie – dodała prezydent.  

– Samorząd przekształcił wielki teren pokopalniany w centrum Katowic w Strefę Kultury. Śmiała wizja nakreśliła cele, które udało się zrealizować – powiedział Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Stoimy przed nowym wyzwaniem – przeobrażeń terenów pokopalnianych w duchu, gdzie człowiek ma być kluczem. Dobrze zaprojektowane przestrzenie są do dzisiaj miejscami, w których się dobrze mieszka – stwierdził.

– Nowy Bauhaus ma przemodelować sposób życia. Inicjatywa zmian płynie od urzędników. Musimy bardziej ambitnie i rygorystycznie wprowadzać w życie nowe idee - stwierdził Robert Majkut, CEO, Head of Design, Robert Majkut Design

– Wszystkie zawody kreatywne odegrają ważną rolę w tworzeniu nowego kształtu miast. Musimy tworzyć miasta zrównoważone, w których jakość życia będzie coraz wyższa. Bauhaus powstał jako projekt edukacji społecznej. Ważne jest, by wdrażać ją u podstaw. Chcemy tworzyć spektakularne projekty, ale musimy być konsekwentni wobec tego, co już istnieje – powiedział podczas 4 Design Days Online Pablo Camarasa, architekt, Fran Silvestre Arquitectos.

– Łączy nas to, czym jest Europa. To pierwszy kontynent, który uzyska efekt synergii w postaci miast neutralnych dla środowiska. Należy zredefiniować dotychczasowe paradygmaty i sposób myślenia o potrzebach. Bez podejścia wspólnotowego, regulacje pozostaną tylko nakazami. Myślenie o tym, co się opłaca należy rozszerzyć poza wymiar finansowy i egoistyczne zaspokajanie potrzeb – powiedział Tomasz Konior, architekt, urbanista, założyciel, właściciel, Konior Studio.

Funkcjonalność, innowacyjność, ekonomizacja, sztuka… i bezpieczeństwo. Czy pionierska myśl Bauhausu sprawdzi się również w post-covidowych wnętrzach? Które idee zdominują trendy we wzornictwie przemysłowym i projektowaniu przestrzeni do życia i pracy w 2021 roku? O tym rozmawiali uczestnicy dyskusji pt.: "Design na „nową normalność” – trendy we wzornictwie przemysłowym i projektowaniu przestrzeni do życia i pracy".

– Czas najwyższy odejść od koncepcji, w myśl której ludzie są najważniejsi. Nowa normalność będzie wymagała od nas planowania i reakcji na to, co jest nieoczekiwane. Musimy zaprojektować wszystko od nowa - skupić się na przyczynach zmian, z którymi mamy do czynienia – mówił Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, Uniwersytet SWPS. – Możliwe, że będziemy projektować w oparciu o wyzwania cywilizacyjne. Projektant stanie się liderem za którym podążają odbiorcy – dodał.

– Kluczowa będzie rearanżacja przestrzeni. Użytkownicy będą oczekiwali miejsca na oddech. W projektowaniu mieszkań kluczowa jest perspektywa człowieka - powiedziała Kama Kowacz, architektka, Tremend.

– Dzięki pandemii, procesy przyspieszyły, a ludzie zaczęli odczuwać otoczenie. Warto korzystać z doświadczeń, które już mamy, żeby budować przyszłość - powiedział Krzysztof Zalewski, architekt, naukowiec i publicysta, właściciel, Zalewski Architecture Group.

– Za chwilę zmieni się nasza mobilność w miastach. Pandemia pokazała nieskuteczność dotychczasowego systemu. Mam nadzieję, że doprowadzi także do tego, że pozycja urbanisty, który ma wpływ na rozwój miasta, będzie dużo mocniejsza – mówił Oskar Zięta, architekt, projektant, założyciel, Zieta Prozessdesign. – Powstaje pytanie i kluczowe wyzwanie: czy urbaniści będą w stanie przełożyć doświadczenia na plany miejscowe? - pytał.

– Wirtualizacja życia nie jest jedynym oczekiwanym rozwiązaniem. Nie zastępuje wszystkich relacji. Co pięć lat powinniśmy korygować swoje plany dostosowując je do aktualnych warunków - powiedział Pete Kercher, ambasador, EIDD – Design for All Europe. – Projektanci nie mają głosu w polityce. Musimy dać im ten głos - zaapelował.

W agendzie 4 Design Days Online nie zabrakło najnowszych trendów aranżacyjnych dla domów i mieszkań. Pandemia zmieniła te przestrzenie w biura, szkoły, przedszkola. Kupowaliśmy nowe meble, przestawialiśmy stare… ale nadal chcemy mieszkać modnie. Jak to zrobić? O tym rozmawiali uczestnicy dyskusji "Mieszkaniowa moda. Jak będziemy mieszkać po pandemii". 

Ostatnim punktem programu 4 Design Days Online był wykład z cyklu Mistrzowie Architektury, którego gościem był hiszpański architekt Fran Silvestre, laureat pierwszych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak German Design Award 2019 (Frankfurt), XIII Hiszpańskie Biennale Architektury i Urbanistyki 2016 (Granada), Red Dot Design Award 2013 (Essen), IFCC Awards 2016 (Nowy Jork) czy National Competition Fundación Caja de Arquitectos (Barcelona).

4 Design Days Online odbyło się 13 maja 2021 r. Stacjonarna, 6. edycja 4 Design Days, największego w tej części Europy międzynarodowego wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa, odbędzie się w nowym terminie – w dniach 27-30 stycznia 2022 r.

Informacje dodatkowe