Twoje konto

System publicznej opieki zdrowotnej jest w takim kryzysie, że sam się zapada – wnioski z XVII Forum Rynku Zdrowia

Katowice, 20 października 2021 r.

2 dni, 22 debaty na tematy kluczowe dla sektora zdrowia z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego, administracji i polityki, ponad 2 tys. zarejestrowanych uczestników online i blisko 1 tys. stacjonarnie w warszawskim Sheratonie – jakie wnioski przyniosło XVII Forum Rynku Zdrowia?

Na program XVII Forum Rynku Zdrowia złożyły się 22 sesje. W agendzie nie zabrakło kluczowych zagadnień dla polskiej ochrony zdrowia dotyczących m.in. strategii jej rozwoju w najbliższych latach, dostępności świadczeń, nowych technologii i cyfryzacji sektora medycznego, zarządzania placówkami, postępów w terapii wybranych jednostek chorobowych. Debaty z udziałem ekspertów i publiczności były także transmitowane online. Odtworzono je live ponad 49 tys. razy.

Pierwszego dnia Forum odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. Protest pracowników ochrony zdrowia, deficyt kadr w systemie, ale również specjalizacje lekarskie były jednymi z głównych tematów sesji inauguracyjnej XVII Forum Rynku Zdrowia.

– System publicznej opieki zdrowotnej jest w takim kryzysie, że sam się zapada. Nie chcemy ryzykować zdrowiem i życiem pacjentów, ale chcemy pracować w warunkach bezpiecznych. Minister zdrowia zapomina, że głównym zainteresowanym w tym sporze są pacjenci, którzy są pozbawieni głosu – podkreślała Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.

– Rząd sprawdza, na ile medycy mają siły i co zrobić, żeby rozbić ten protest. Dopóki jest głośno - trzeba podejmować jakieś działania, ale jeżeli sprawa cichnie - tak jak jest teraz - to jest moment, gdy rząd na tym zyskuje i temat schodzi z tapety. Jeżeli, wiemy, że coś budzi emocje to prowadzimy rozmowy, ale najlepiej stworzyć zespół i powiedzieć: „stworzyliśmy zespół, więc jedźcie do domu i kończcie protest“. Zespół rozmawia i w mediach nikt o tym nie mówi i dochodzi do ustaleń, które nie przynoszą efektu i o to im chodzi. Żeby coś uzyskać, trzeba wyjść na ulicę – powiedział dr Tomasz Karauda z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

– Należy się cieszyć, że nie ma planu B, bo ciągle jest nadzieja na porozumienie. Czekamy na merytoryczną dyskusję nad materiałem, które przedstawiło Ministerstwo Zdrowia na spotkaniu. Nie możemy zakończyć protestu, bo Komitet przedstawił swoją wersję porozumienia – mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Mam świadomość problemów, przed jakimi cały czas stoimy. Obiektywnie te nakłady rosną, rosną i płace, ale w związku z tym rosną największe oczekiwania. Kiedy pojawiają się dodatkowe środki, pojawiają się oczekiwania. Część osób protestujących dostawała dodatki covidowe, które zostały w pewnym momencie cofnięte. Kibicuję temu, żeby to porozumienie było. Rząd prowadzi działania poprzez komisję trójstronną, bo to działanie systemowe funkcjonujące od lat – powiedział Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Podczas sesji inauguracyjnej Forum Rynku Zdrowia „Między falami epidemii – przegląd rządowych i ministerialnych strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce" Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta odniósł się do systemu no fault i obaw związanych z jego wprowadzeniem. W ocenie RPP projekt przewiduje rewolucję i istnieje wiele nieporozumień na tym tle.

– W sytuacji, kiedy doznajemy szkody, mamy prawo otrzymać odszkodowanie, bądź, jeżeli to jest szkoda osobowa, mamy prawo do tego, by otrzymać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Nie możemy zmusić obywateli, bo to jest niezgodne z Konstytucją, do tego, by dochodzili swoich roszczeń w trybie alternatywnym czyli metody pozasądowej, rezygnując z dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, tradycyjnej – wyjaśnił Bartłomiej Chmielowiec.

Jednym z ekspertów wydarzenia był także dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który wypowiedział się m.in. o problemach, z jakimi zmagają się obecnie medycy. – Wydaje się, że papierkiem lakmusowym jest pandemia COVID-19. Ogromne niedobory kadrowe, które są nam znane, dały upust sytuacji, w której ten system został przeciążony. Bodźcem, który pchnął pracowników do tego, aby wspólnie się porozumieć i zwrócić uwagę rządzących, była m.in. ustawa o najniższych wynagrodzeniach w systemie zdrowotnym – stwierdził.

Podczas XVII Forum Rynku Zdrowa o kluczowych dla przyszłości polskiego szpitalnictwa zagadnieniach rozmawiano podczas sesji z udziałem, m.in. wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego.

– Ustawa zakłada, że chcemy mądrej restrukturyzacji szpitala. Co to oznacza? Po pierwsze, chcemy podejść do kategoryzacji szpitali opartej na ocenie finansowej, na ocenie standingu podmiotów. Kategoryzacji od A do D – powiedzmy od tych w najlepszej sytuacji finansowej, do tych o sytuacji finansowej bardzo trudnej. Na podstawie tej kategoryzacji będą wyciągane pewne wnioski i dalsze kroki. Podmioty najlepsze, będą miały możliwość korzystać z narzędzi rozwojowych, z których nie będą mogły korzystać inne podmioty – powiedział Sławomir Gadomski, wiceministra zdrowia.

Kwestia jakości, a także finansowanie szpitali i koordynacja poszczególnych działań to tematy poruszone w trakcie sesji przez Marcina Kutę, dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Nawiązał w swojej wypowiedzi do opisanej przez wiceministra reformy.

– Jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia: jest organizator, jest strona finansująca, czyli NFZ. To, na jakim poziomie jakości będą funkcjonować podmioty, powinna czynić niezależna instytucja. Centrum Monitorowania Jakości ma swoją markę, jest rozpoznawalna i ma swój prestiż – zaznaczył dyrektor Kuta. 

Sceptyczny do propozycji zawartych w reformie był dr Piotr Pobrotyn, były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i ekspert ochrony zdrowia. W jego odczuciu istnieje wiele „pułapek", które należy wyeliminować w trakcie wprowadzania zmian w szpitalnictwie. Pomocna w tym przypadku byłaby ocena ekspercka w zakresie „jakości finansów w zarządzaniu szpitalem".

– Należy zacząć od kategoryzacji szpitali i twardej danej, jaką jest jakość. Jestem sceptyczny wobec tego, że niewidzialna ręka rynku albo ktoś inny, porozumie się i że będziemy w stanie tworzyć programy restrukturyzacyjne. Za tymi zmianami systemowymi na pewno musi pójść jasna deklaracja czy będzie przecena i urealnienie wycen, czy będzie działało prawo popytu
i podaży w metodzie cenowej – powiedział podczas XVII Forum Rynku Zdrowia.

XVII Forum Rynku Zdrowia odbyło się w dniach 18-19 października br. Zwieńczeniem pierwszego dnia było przyznanie prestiżowych Portretów Polskiej Medycyny dla osób i instytucji, których działalność wywiera istotny, pozytywny wpływ na naszą ochronę zdrowia, nie tylko w skali kraju, ale także konkretnego regionu.

Organizowane od 2005 r. Forum Rynku Zdrowia jest jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia. Każdego roku biorą w nim udział wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji.

 

Retransmisje debat oraz gali dostępne są na portalu www.rynekzdrowia.pl i stronie www.forumrynkuzdrowia.pl.

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć