Twoje konto

Województwa, miasta i gminy chroniące zdrowie – poznaliśmy laureatów konkursu „Zdrowy Samorząd”

Katowice, 08 marca 2024 r.

Edukacja i promocja zachowań prozdrowotnych, profilaktyka wybranych chorób, programy rehabilitacyjne – najlepsze działania jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski zostały wyróżnione w konkursie „Zdrowy Samorząd“. Siódma edycja konkursu towarzyszyła IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

– Nagrodę „Zdrowy Samorząd” przyznajemy po raz siódmy, a ja bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny ogłosić, że konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji do naszych redakcji wpłynęło ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa – mówił Rafał Kerger, redaktor naczelny portali WNP.pl i Portalu Samorządowego.

Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach – „Zdrowe Województwo”, „Zdrowy Powiat” i „Zdrowa Gmina”. Jeden z projektów otrzymał także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego. Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną konkursu, w której skład weszli przedstawiciele instytucji centralnych i uczelni medycznych. 

Nagrody w kategorii „Zdrowe Województwo” otrzymali:

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, za program edukacyjno-rehabilitacyjnego w zaburzeniach nerwicowych związanych ze stresem i pod postacią somatyczną dla mieszkańców województwa łódzkiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego za program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na terenie województwa dolnośląskiego na lata 2023-2025.

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za realizację programu rehabilitacji osób z deficytami zdrowotnymi wywołanymi przez COVID-19 w województwie opolskim. 

W kategorii „Zdrowy Powiat” nagrodzeni zostali:

Starostwo Powiatowe w Policach za realizację powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w powiecie polickim.

Starostwo Powiatowe w Radomiu za realizację programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci z klas IV-VIII, uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu radomskiego na lata 2022-2023.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej za realizację programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego w roku szkolnym 2022/2023. 

Laureatami w kategorii „Zdrowa Gmina” zostali:

Urząd Miasta w Gdańsku, za realizację projektu Forum Młodzieży „Niebieskie trampki – kroki ku życiu – zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży".

Urząd Miejski w Słupsku za realizację programu opieki okołoporodowej dla mieszkańców miasta Słupska na lata 2022 – 2023.

Urząd Miasta Chorzów za realizację programu wczesnego wykrywania gruźlicy wśród osób w wieku powyżej 26 lat zamieszkałych na terenie miasta Chorzów na lata 2021-2025.

W plebiscycie czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego zwyciężył Program polityki zdrowotnej realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na lata 2023-2025, uzyskując ponad tysiąc głosów. 

VII Konkurs Zdrowy Samorząd był wydarzeniem towarzyszącym IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress), który w dniach 7-8 marca br. odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Na program Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składa się niemal 50. sesji, debat, wykładów, prezentacji i wywiadów o najbardziej aktualnych wyzwaniach systemu zdrowia w Polsce.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Więcej o Kongresie Wyzwań Zdrowotnych i wydarzeniach towarzyszących: www.hccongress.pl

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć