Twoje konto

Dziewięciu Inwestorów bez Granic wyłonionych podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Katowice, 27 kwietnia 2023 r.

Katowice, 25 kwietnia 2023 r. – Wśród firm laureatów tegorocznej nagrody Inwestor bez Granic znaleźli się: Arctic Paper, Mercedes-Benz, Play P4, PepsiCo, Elemental Holding, LPP, Blik, Grupa Polmlek, oraz Tele-FONIKA Kable. Ten zaszczytny tytuł przyznano podczas XV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Celem konkursu Inwestor bez Granic jest propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją – partnerskich i przejrzystych, opartych na zaufaniu i odpowiedzialności – którym towarzyszy ekonomiczna skuteczność w realizacji strategii inwestycyjnej. Obie grupy tegorocznych laureatów mierzą się już zapewne od pewnego czasu z zaburzeniami w łańcuchach dostaw, niestabilnością rynków, wielorakimi skutkami pandemii, wojny w Ukrainie i licznych kryzysów (od surowcowego po klimatyczny) – takimi jak np. inflacja, wysokie ceny energii czy materiałów budowlanych, presja regulacyjna czy wahania popytu.

Dlatego działanie „bez granic” obarczone jest w dzisiejszych czasach – pełnych zawirowań zjawisk kryzysowych – sporym ryzykiem. Dotyczy to zarówno polskich firm podejmujących śmiałe decyzje o ekspansji zagranicznej, jak i podmiotów zagranicznych angażujących się w kraju atrakcyjnym dla inwestorów, ale leżącym w obecnie niespokojnym rejonie Europy i stającym wobec wyzwania spowolnienia gospodarczego.

– W ramach konkursu Inwestor bez Granic wyróżniamy najskuteczniejszych polskich inwestorów realizujący ekspansję zagraniczną oraz aktywnych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wieloletnie doświadczenie utwierdza nas w przekonaniu, że Europejski Kongres Gospodarczy to dobre miejsce, by zwracać baczną uwagę na te dwie strony rynku inwestycyjnego – to jest wskazywać wartościowe z punktu widzenia przyszłości naszej gospodarki inwestycje zagraniczne oraz przykłady dobrych praktyk realizowanych przez polskie firmy za granicą – mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Poprzednie edycje Inwestora bez Granic świadczą o tym, że nasi laureaci konsekwentnie realizują swoje plany w Polsce i na arenie międzynarodowej – 
w niełatwych dla biznesu czasach – dodał.

Jury w tegorocznej edycji wyłoniło dziewięciu laureatów, którzy są najskuteczniejszymi polskimi inwestorami realizującymi ekspansję zagraniczną, a także odpowiedzialnymi zagranicznymi inwestorami w Polsce, którzy wpływają na pozytywne zmiany w gospodarce i na rynku pracy. Nominacje do tej nagrody spłynęły z szerokiego grona: środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą. Merytoryczne wsparcie projektu zapewniła redakcja portalu gospodarczego WNP.PL oraz magazynu Nowy Przemysł. 

Polscy Laureaci konkursu Inwestor bez granic: 

Grupa Elemental Holding – światowy potentat w specjalistycznym recyklingu

Grupa obecna jest w 35 krajach świata na trzech kontynentach – w Europie, w Azji i w Ameryce Północnej. W roku 2022, we współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, przejęła amerykańskie spółki Maryland Core oraz Legend Smelting and Recycling. Wartość inwestycji Grupy w Stanach Zjednoczonych sięgnęła już 100 mln dolarów. Budując swój globalny potencjał Elemental Holding wspiera odpowiedzialne zarządzanie ograniczonymi zasobami gospodarki o obiegu zamkniętym. Jej spółki działają w ramach linii biznesowych związanych z recyklingiem. 

LPP – polski producent odzieży odporny na globalne kryzysy

To gdańska spółka rodzinna. W ciągu ostatnich trzech dekad stała się największą firmą tworzącą modę w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferta jej pięciu marek dostępna jest w 40 niemal krajach na trzech kontynentach. W 2022 roku, gdy zmieniły się realia prowadzeni a biznesu na wschodzie, spółka zwróciła się ku zachodowi i południu Europy. Uruchomiła sprzedaż internetową w Serbii, Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii. W całej Europie LPP zarządza siecią prawie 2000 sklepów. Wartość jej rocznego eksportu przekracza już 8,5 mld zł.

BLIK – polski operator płatności mobilnych na drodze europejskiej ekspansji

BLIK jest najlepiej rozpoznawalną marką płatniczą w Polsce i stawia pierwsze kroki na drodze ku międzynarodowej ekspansji. Spółka PSP właśnie rozpoczęła działalność w Rumunii – drugim co do wielkości rynku Europy Centralnej. Wcześniej przejęła słowacką platformę płatności mobilnych VIAMO. PSP dąży do upowszechnienie BLIKA jako europejskiego systemu płatności działającego w ramach platform mobilnych dużych banków. Tworząc innowacyjne, wygodne i bezpieczne rozwiązania, Polski Standard Płatności zbliża nas do światowej czołówki.

Polmlek – pionierski potentat branży mleczarskiej na rynku północnoamerykańskim

W 2022 roku Polmlek przeprowadził bardzo odważne przejęcie marokańskiej spółki Safilait od francuskiego giganta – koncernu Bel. To pionierskie, zdecydowane wejście na obiecujący rynek północnoafrykański. Polmlek zapowiada wzmocnienie afrykańskiej marki Jibal, uruchomienie nowych linii produkcyjnych oraz poszerzenie gamy produktów marokańskiej spółki. Polska firma eksportuje do 140 krajów świata. Z powodzeniem konkuruje w Europie i na świecie dzięki elastyczności i umiejętności podejmowania śmiałych decyzji biznesowych. 

Grupa Tele-FONIKA Kable – spektakularny inwestor w perspektywicznej branży

Tele-FONIKA Kable to polski producent kabli i przewodów zajmujący poczesne miejsce w światowej czołówce branży. Wytwarza 25 tys. ich typów w 7 zakładach w kraju i w Europie. Sprzedaje na 80 rynkach. Eksportuje 70 proc. krajowej produkcji. W Wielkiej Brytanii, należąca do Grupy TFK firma JDR Cable Systems, buduje na terenie byłej elektrowni węglowej zakład produkcji kabli podmorskich. To praktyczny przykład transformacji i dekarbonizacji oraz wsparcia energetyki odnawialnej; przed TFK otwiera nowe, globalne możliwości biznesowe.

Zagraniczni Laureaci konkursu Inwestor bez granic:

Mercedes-Benz Van Manufacturing Poland – wielki inwestor nakierowany na e-mobilności

Mercedes za ponad 6 mld zł. zbuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku fabrykę w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, opartych na nowej architekturze VAN.EA. Stanie ona obok już istniejącej fabryki silników oraz baterii elektrycznych i będzie jedynym zakładem niemieckiego potentata produkującym wyłącznie auta elektryczne. To część strategii firmy, która ma jej zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych i trwale wpisać w zieloną transformację. Polityka Mercedesa wzmacnia markę Polski jako miejsca dobrego do inwestowania.

Arctic Paper – ważny inwestor w branży opakowaniowej

Spółka Arctic Paper SA należąca do szwedzkiej grupy celulozowo-papierniczej, jest jednym z największych w Europie i największym w Polsce producentem papieru offsetowego. Jej zakład w Kostrzynie może produkować 315 tys. ton najwyższej jakości niepowlekanych papierów bezdrzewnych. Arctic Paper wraz ze spółką zależną – Rottneros, zainwestuje w Polsce 100 mln zł w wytwórnię opakowań z formowanego włókna celulozowego. Zakład spółki joint-venture Kostrzyn Packaging ma ruszyć jeszcze w tym roku. Będzie produkował 80 mln opakowań rocznie.

PepsiCo – śmiały inwestor spożywczego koncernu

W Środzie Śląskiej powstaje piąty, polski zakład PepsiCo: największa i najbardziej zrównoważona środowiskowo fabryka koncernu w Europie. Warta będzie ponad miliard złotych. Ruszy jeszcze w tym roku. Wykorzystano w niej zaawansowane technologie z innych zakładów PepsiCo. Recykling pozwoli zmniejszyć zużycie gazu, energii i zasobów. Powstanie najlepsza w swojej klasie zakładowa podczyszczalnia ścieków. Na parkingu staną ładowarki aut elektrycznych. Wszystko to sprawi, że do roku 2035 fabryka osiągnie neutralność klimatyczną.  

Play – konsekwentny wielkoskalowy inwestor w sektorze ICT

Play jest najbardziej aktywnym inwestorem na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, gwarantując wolność wyboru już 17 milionom klientów. Co roku buduje około 1000 stacji bazowych telefonii mobilnej – 8 na 10 tego typu nowych inwestycji jest realizowanych przez Play. Operator rozwija też sieć światłowodową, która obejmie 6 mln gospodarstw domowych. W 2022 roku Play przeznaczył ponad 7 mld zł na przejęcie UPC Polska oraz Redge Technologies. W 2022 roku operator osiągnął 9 mld zł przychodów i zapłacił do budżetu Państwa ponad 1,4 miliarda podatku CIT, stając się 2 największym indywidualnym płatnikiem w sektorze przedsiębiorstw. 

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 24-26 kwietnia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem Kongresu, od pierwszej edycji w 2009 r., jest Grupa PTWP.