Twoje konto

Firmy, które zmieniają na lepsze polską gospodarkę – oto lista laureatów WNP Awards 2024

Katowice, 25 stycznia 2024 r.

Już 8 lutego 2024 r. w Warszawie, podczas uroczystej gali w trakcie EEC Trends, wręczone zostaną nagrody WNP Awards. Coroczne wyróżnienia przyznawane przez redakcję portalu gospodarczego WNP.PL doceniają tych, którzy poprzez swoje działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę.

Każdego roku podczas wydarzenia EEC Trends redakcja portalu gospodarczego WNP.PL przyznaje nagrody WNP Awards. Konkurs honoruje jednostki, instytucje i przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatniego roku odegrały kluczową rolę w kształtowaniu rodzimego sektora gospodarczego. Nagrody te są przyznawane osobom i organizacjom, które podejmują odważne działania, skutecznie realizują projekty, wyznaczają nowe trendy i kierunki rozwoju, aktywnie reagując na współczesne wyzwania gospodarcze. 

– 2023 r.  przyniósł w Polsce zmiany, mamy przesilenie polityczne, mierzymy się z nowym, mniej stabilnym otoczeniem makroekonomicznym.  Jedna rzecz pozostaje niezmienna, Polska wciąż może się pochwalić przedsiębiorcami. Przedsiębiorczość to wręcz polska cecha narodowa. O tym właśnie myślę, gdy analizuję tegoroczną listę laureatów WNP Awards – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL. 

Wyróżnionych zostanie dziesięć przedsięwzięć. Standard, który ułatwia życie – BLIK, czyli system płatności mobilnych, który zrewolucjonizował polski rynek, a teraz staje się unikatowym towarem eksportowym. Udziałowcami spółki zarządzającej (Polski Standard Płatności) są wiodące banki.  W 2022 roku użytkownicy BLIK wykonali ponad miliard dwieście milionów transakcji. W roku 2023 było ich już miliard trzysta milionów w ciągu pierwszych trzech kwartałów. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które obejmie całą strefę euro. 

Nowoczesna stal – bezpieczeństwo i niezależność – firma Cognor to prywatny producent stali, eksporter i inwestor, którego struktura obejmuje kilka dużych i ważnych dla polskiej gospodarki zakładów rozpoznawalnych w kraju i w Europie. O skali działania Grupy świadczą zyski przekraczające 600 mln zł przy przychodach powyżej 3,6 mld. W Siemianowicach Śląskich Cognor buduje walcownię prętów i kształtowników – jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Wartość inwestycji to osiemset milionów złotych. Firma modernizuje również stalownię w Gliwicach oraz walcownię w Krakowie. Cognor przeprowadza także akwizycje w Czechach – w segmencie elektrod i żelazostopów. Inwestycje Cognora podnoszą poziom gospodarczej niezależności i stabilności w czasach geopolitycznych turbulencji. 

Danfoss Poland zostaje doceniony za wartościowe inwestycje dla miasta, przemysłu i środowiska. W ciągu trzydziestu lat Danfoss zainwestował w Polsce około miliarda złotych. Firma opracowuje technologie i tworzy rozwiązania dla miast i przemysłu, które umożliwiają racjonalne gospodarowanie energią. Danfoss Poland wybudował w Grodzisku Mazowieckim efektywną energetycznie, zasilaną czystą energią fabrykę nowoczesnych zaworów dla sektora chłodniczego. Dzięki temu w Polsce powstał trzeci co do wielkości w Europie kampus koncernu. 

Laureatem zostanie również grupa Elemental Holding za najważniejsze surowce z odzysku. Firma jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali szlachetnych i sprzętu elektronicznego. Marka współtworzy bezpieczeństwo surowcowe wpisując się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego i działa na ponad trzydziestu rynkach. Spółka Elemental Strategic Metals zapowiada również otwarcie w Zawierciu zakładu, który zajmie się pozyskiwaniem metali ze zużytych baterii. Elemental H2 Tech zbuduje tam hutę miedzi metali odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego. Wartość inwestycji wynosi czterysta milionów złotych. 

Grupa EMPiK stała się, w ciągu siedemdziesięciu lat obecności na polskim rynku, jednym z liderów procesu jego digitalizacji. Dlatego też zostaje wyróżniona za dostęp do kultury w cyfrowym świecie. W unikatowym ekosystemie łączy ponad 350 salonów stacjonarnych oraz Empik.com – jedną z czołowych platform e-commerce w Polsce i dynamicznie rosnący marketplace. Grupa Empik jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego handlu, zapewniając najszerszą ofertę lifestyle’ową i kulturalną, wyznaczając nowe standardy i kierunki rozwoju, a także inwestując w nowe technologie, działalność wydawniczą i dystrybucyjną. 

Liczy się nie tylko zysk. Arche to marka deweloperska, na której czele stoi Władysław Grochowski. Jej specjalnością jest rewitalizacja pałaców, dworków, starych cukrowni i fabryk. Firma przywraca je do życia, nadaje im nowe funkcje, zamienia w dochodowe hotele. Firma Arche mądrze i skutecznie wspiera także ukraińskich uchodźców - bezinteresownie udostępnia im swoje zasoby hotelowe i adaptuje na mieszkania kolejne budynki. Władysław i Lena Grochowscy założyli także fundację, która pomaga wrócić do ojczyzny Polakom wysiedlonym na Wschód, rozwija działalność kulturalną i wspiera osoby niepełnosprawne. 

Grupa KRUK – ekspansja w zarządzaniu wierzytelnościami. Marka jest liderem w regionie oraz jednym z największych windykatorów w Europie. Grupę tworzą spółki zapewniające kompleksowy, nowoczesny i zintegrowany pakiet usług windykacyjnych, który dopasowany jest do potrzeb i realiów różnych krajów i rynków. Grupa jest obecna w Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i Słowacji oraz posiada aktywa w Niemczech. Zysk netto spółki przekroczył w 2022 roku osiemset milionów złotych, a po trzech kwartałach roku 2023 zaksięgowano aż siedemset pięćdziesiąt siedem milionów złotych zysku . Firma, dbając o standardy etyczne, upowszechnia wiedzę ekonomiczną. 

Aleksandra Przegalińska to pani profesor w świecie przyszłości. Filozofka, futurolożka i badaczka obdarzona wyjątkową, naukową intuicją. Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie uznawana jest za autorytet w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przegalińska prowadziła badania w MiT w Bostonie. Była także ekspertką Parlamentu Europejskiego. Pani profesor należy do międzynarodowej społeczności Women in AI, promującej udział kobiet w świecie sztucznej inteligencji. Głos profesor Aleksandry Przegalińskiej brzmi mocno i czysto właśnie dziś – w czasach nadziei, wyzwań i obaw związanych z przyszłością znanego nam świata. 

Kolejne wyróżnienie otrzyma rodzinna firma TDJ za zdywersyfikowane inwestycje i zieloną transformację. Zaangażowana jest w działalność biznesową na wielu rynkach w Polsce i za granicą. Utożsamiana dotąd z sektorem wydobywczym, dziś inwestuje w transformację sektora energii, nowoczesne technologie i rozwój miast. TDJ Equity buduje wartość dojrzałych spółek dysponujących potencjałem eksportowym. W jej portfelu są między innymi: Grenevia, PGO, Zamet i Impact. TDJ Estate działa na rynku nieruchomości, TDJ Venture inwestuje w spółki innowacyjne, natomiast TDJ Foundation wspiera rozwój kompetencji dzieci i młodzieży. 

Wśród laureatów jest również firma VIVE Textil Recycling – za innowacje i biznes w duchu gospodarki cyrkularnej. VIVE Textil Recycling specjalizuje się w zagospodarowaniu używanych tekstyliów w duchu gospodarki obiegu zamkniętego. Marka dysponuje skomputeryzowanymi liniami do sortowania odzieży, a wyroby z ponad ośmiuset grup asortymentowych trafiają do ponad siedemdziesięciu krajów na świecie. Działania firmy wspierają własna sieć sklepów oraz innowacyjny podmiot tworzący nowe rozwiązania i produkty w dziedzinie recyklingu tekstyliów. VIVE angażuje się także w działalność edukacyjną wspierającą ideę gospodarki cyrkularnej. 

Gala wręczenia nagród WNP Awards będzie towarzyszyć konferencji EEC Trends, która 8 lutego 2024 odbędzie się w Warszawie. Uczestnikami EEC Trends są przedsiębiorcy, menedżerowie, eksperci oraz przedstawiciele administracji. 

Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie: https://www.trends.eecpoland.eu/pl/ 

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, inicjator i od 2009 roku organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć