Twoje konto

Inwestowanie w sztukę - od czego zacząć? Ile kosztuje kolekcjonerski design? Czy sztuczna inteligencja może zastąpić Leonarda da Vinci? 4 Design Days wzbogaci się o nową strefę Well.Art z wystawą i dyskusjami o sztuce współczesnej

Katowice, 16 stycznia 2024 r.

Najważniejsze wydarzenie w polskiej branży designu i architektury, 4 Design Days (25-28 stycznia), już wkrótce zyska nowy wymiar dzięki wyjątkowej inicjatywie – Well.Art. W ramach debiutującego w tym roku projektu część katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego zamieni się w galerię sztuki, której towarzyszyć będą panele dyskusyjne o tematyce łączącej sztukę z biznesem. Partnerami przedsięwzięcia zostali m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ASP w Krakowie i w Katowicach oraz liczne galerie z całego kraju.

Nowe wydarzenie Well.Art x 4 Design Days to doskonała okazja, by równolegle obcować zarówno ze sztuką, jak i skupionym wokół niej biznesem. Podczas 4 Design Days, w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, pojawią się dzieła sztuki dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce. Eksponowane prace będą dostępne do zakupu, umożliwiając entuzjastom sztuki inwestycję w wyjątkowe dzieła. W projekt zaangażowało się kilkunastu partnerów z m.in. z Warszawy, Krakowa i Katowic. 

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni prace pochodzące ze swoich kolekcji pokażą: ARX Galeria, ASP Katowice, ASP Kraków, ART Info, Galeria Art Rytel, Galeria Esta, Galeria Sętowski Gawron, Galeria Szara, Krupa Gallery, XANADU Galeria i Dom Aukcyjny, Zięta Studio. Wśród prezentowanych prac znajdą się zarówno te młodych twórców, przez artystów z ogromnym doświadczeniem, na ikonach polskiej sztuki skończywszy. Na wystawie znajdą się m.in. prace: Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Barana, Natalii Bażowskiej, Bogny Burskiej, Agaty Czeremuszkin-Chrut, Wojciecha Ejsmondta, Tadeusza Kantora, Jana Kowala, Anny Skrzypek, Leona Tarasewicza, Ryszarda Winiarskiego, Ewy Zawadzkiej czy Agaty Żychlińskiej

Well.Art to jednak nie tylko wystawa, lecz także miejsce spotkań, rozmów i inspiracji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg paneli dyskusyjnych, które zintegrują się z agendą 4 Design Days. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać z praktykami, ekspertami i artystami na tematy takie, jak: inwestowanie w młodą sztukę, relacja między sztuką a biznesem, prognozy dla rynku sztuki w 2024 roku czy rola kobiet w świecie sztuki. Nie zabraknie również tematu fascynującej dzisiaj, a jednocześnie spędzającej sen z oczu twórców, sztucznej inteligencji. 

Wśród prelegentów pojawią się m.in. Mateusz Baumiller, architekt, kolekcjoner; Anna Bera, artystka, rzeźbiarka, projektantka; Tytus Brzozowski, architekt, akwarelista, twórca murali; Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka Galerii Xanadu; Rafał Kamecki, współzałożyciel, prezes Artinfo.pl; Anna Niemczycka-Gottfried, redaktor naczelna portalu Rynek i Sztuka; Natalia Pielak, współzałożycielka agencji Mad Illustrators; Joanna Piotrowska, art advisor, Art Everywhere; Joanna Polus, art advisor, Your Art Maison; Joanna Rzepka, właścicielka Galerii Szarej; Jacek Stapowicz, właściciel Galerii Esta; Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna, dyrektorka kreatywna „ELLE Decoration” Polska. 

– Cztery dni, jedno miasto, niezliczone inspiracje – Projekt Well.Art po raz pierwszy otworzy uczestnikom 4 Design Days drzwi do fascynującego świata, w którym sztuka współczesna i biznes harmonijnie ze sobą współgrają. W co inwestować i ile kosztuje kolekcjonerski design? Jak biznes może wpływać na rozwój sztuki? Które nazwiska rozpalają głowy koneserów i właścicieli galerii? Między innymi o tym będziemy dyskutować już niebawem w Katowicach – zapowiada Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days. 

– Well.Art x 4 Design Days to niepowtarzalna okazja, żeby zanurzyć się w świecie sztuki, nawiązać dialog z jej twórcami i zyskać wgląd w aktualne trendy na rynku.  To szansa na zobaczenie w jednym miejscu i czasie najlepszych propozycji znanych polskich galerii sztuki, poznania rynku sztuki, a być może również inwestycji. Dzięki obecności ekspertów z renomowanych galerii sztuki będzie można otwarcie porozmawiać o biznesowym aspekcie i preferencjach estetycznych – dodaje Aleksandra Nagel, redaktorka naczelna portalu Well.pl, który patronuje wydarzeniu Well.Art. 

Agenda Well.Art x 4 Design Days dostępna tutaj:

https://www.4dd.pl/2024/pl/statyczne-pl/well-art-x-4-design-days,658.html 

Zapraszamy do rejestracji pod linkiem:

https://www.4dd.pl/2024/pl/rejestracja,642.html

 Więcej informacji o wydarzeniu:

https://www.4dd.pl/2024/pl/

Agenda wydarzenia:

https://www.4dd.pl/2024/pl/design-days/sesje/

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć