Twoje konto

Kreatorzy najlepszych startupów nagrodzeni w konkursie EEC Startup Challenge  

Katowice, 10 maja 2024 r.

Pięć najbardziej innowacyjnych konceptów biznesowych zostało nagrodzonych podczas gali wieńczącej drugi dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konkurs EEC Startup Challenge wyróżnił odważne, kreatywne firmy i ich twórców. Ideą jest bowiem budowanie relacji między młodymi biznesami a środowiskiem inwestorów.

– Od początku swojego istnienia Kongres sprzyja budowaniu i utrwalaniu relacji biznesowych i zacieśnianiu współpracy pomiędzy podmiotami z wielorakich branż i dziedzin. Dotyczy to również młodych podmiotów i świeżych konceptów biznesowych, które dzięki obecności w wydarzeniu, gromadzącym co roku kilkanaście tysięcy gości, mają niepowtarzalną szansę nawiązania kontaktów procentujących w przyszłości. Konkurs EEC Startup Challenge to ważny projekt, który umożliwia integrację startupów ze środowiskiem inwestorów – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Spośród blisko 200. zgłoszonych projektów jury wytypowało grupę 16. finalistów. Podczas gali EEC Startup Challenge, która odbyła się 8 maja 2024 r,. poznaliśmy po jednym zwycięzcy w pięciu kategoriach – każdy z nich otrzymał tytuł Startup Challenge Winner i będzie mógł m.in. skorzystać z kampanii promocyjnej w mediach branżowych Grupy PTWP. Po raz pierwszy w historii konkursu wręczona została Nagroda Internautów, którą przyznano w oparciu o głosowanie na najlepszy startup. 

Oto grono tegorocznych laureatów:

Każdego roku 3,3 miliona ton odpadów kawowych napędza w Europie problem emisji CO2. EcoBean, zwycięzca w kategorii ENVIRONMENT, to startup, który odpady po kawie, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci, zamienia w cenne surowce, m.‌in. dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. 

Drugi z wyróżnionych laureatów, Alpha Powders (w kategorii MODERN ECONOMY), jest startupem, którego celem jest zrewolucjonizowanie komponentów wykorzystywanych do przemysłowego druku 3D. Opracowana przez twórców projektu technologia sferoidyzacji pozwala na produkcję tańszych, lepszych jakościowo i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów do druku, między innymi poprzez upcykling odpadów.

Podwójnym zwycięzcą konkursu został startup Petsy, który odebrał statuetkę zarówno w kategorii CLIENT & LIFESTYLE, jak i Nagrodę Internautów. Firma stworzyła nnajwiększy w Polsce i najszybciej rosnący marketplace łączący właścicieli psów i kotów z opiekunami (petsitterami). Zewnętrzna opieka nad czworonożnym pupilem czy doraźny spacer to dziś już nie tylko bardzo pożądane zajęcie, ale wręcz pełnowymiarowa usługa. Firma gwarantuje dostęp do prawie trzech tysięcy zweryfikowanych opiekunów zwierząt.

Firma ONYX, posługująca się unikatowym systemem TMS, odebrała nagrodę w kategorii BUSINESS PROCESSES. Projekt ten, wykorzystując osiągnięcia sztucznej inteligencji, pomaga w optymalizacji logistyki dla firm transportowych i produkcyjnych. Wykorzystuje on zaawansowany silnik AI do szybkiego planowania zleceń, co pozwala na znaczne przyspieszenie i redukcję tzw. pustych kilometrów.

Aktualnie ponad 50 milionów ludzi cierpi na demencję. Eksperci prognozują, że grupa ta do 2050 roku wzrośnie aż do 152 milionów. Misją Vivid Mind, zwycięzcy w kategorii HEALTH & BIOTECHNOLOGY, jest wczesne wykrycie demencji przy użyciu sztucznej inteligencji i technologii obiektów dźwiękowych. Firma pracuje nad aplikacją Memeo Health do opieki nad osobami chorymi na Alzheimera i zmagającymi się z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Nagrodę specjalną, czyli zaproszenie do zainicjowanego przez Sebastiana Kulczyka programu InCredibles – przedsięwzięcia mentoringowo-edukacyjnego dla najbardziej innowacyjnych polskich startupów, otrzymała firma Flexi.pl. Jej autorzy stworzyli portal wspierający zawodową aktywizację i rozwój osób w wieku 50+.

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego przyniosła jeszcze jedną nowość – konkurs CyberMarket, organizowany wraz z Krajowym Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa – komórką organizacyjną Ministerstwa Cyfryzacji realizującą zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Laureatem konkursu została firma Elproma, która stała się jednym z głównych dostawców rozwiązań telemetrycznych w regionie EMEA (państw położonych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce). Jest również polskim przedsiębiorstwem wspierającym bezpieczeństwo międzynarodowe poprzez akredytowany udział w pracach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego przy ONZ. 

EEC Startup Challenge to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, największej imprezie biznesowej w Europie Centralnej, od pierwszej edycji (2009 rok) organizowanej przez Grupę PTWP.

Informacje dodatkowe