Twoje konto

Spółka PTWP Event Center podsumowała półrocze i zapowiedziała ramówkę wydarzeń do końca 2023 roku

Katowice, 06 września 2023 r.

Pierwsze dwa kwartały 2023 roku to dla zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, spółki PTWP Event Center, dynamiczny powrót do działalności w pełnym wymiarze. Wyniki I półrocza tego roku – 521 tys. odwiedzających i 234. wydarzenia oraz bogaty program na II półrocze pozwalają przewidywać, że 2023 będzie dla obu obiektów rekordowy. 31 sierpnia br. zaprezentowana została ramówka wydarzeń zaplanowanych na sezon jesienno-zimowy.

– Przed nami w sezonie jesienno-zimowym ponad 60 wydarzeń specjalnych, wśród nich m.in. eventy targowo-konferencyjne czy kulturalno-rozrywkowe. Staramy się udowadniać co sezon, że Katowice zasługują na nazwę Miasta Muzyki, a już niedługo – Miasta Nauki. To między innymi za sprawą wydarzeń odbywających się w naszych obiektach stolica Metropolii jest mekką siatkówki, szachów czy e-sportu – mówił podczas prezentacji ramówki w Katowicach Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, spółki zarządzającej obiektami.

Ambitne plany na drugie półrocze

 Program wydarzeń zaplanowanych do końca roku w MCK i Spodku w Katowicach zagospodarowuje najważniejsze obszary: biznes, sport oraz kulturę i rozrywkę.

Wśród zaplanowanych wydarzeń biznesowych kilka będzie mieć międzynarodowy charakter. Katowice po raz pierwszy będą gościć konferencję MicroTAS. W obiektach odbędą się także: Konferencja klimatyczna PRECOP 28, 7. Stormwater Poland – konferencja dotycząca wód opadowych, TOOLEX Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, Konferencja Nowy Przemysł 4.0, Infoshare DEV Konferencja dla Ekspertów i Pasjonatów branży IT, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, 13. Forum Promocji Turystycznej, Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu, Kongres Oświaty Katowice, Śląski Festiwal Nauki czy Targi Jedyne w Swoim Rodzaju.

Dużą grupę stanowić będą wydarzenia z sektora medycznego, w tym m.in.:  48. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, 29. Ogólnopolska Sesja Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych, 31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, 2. Międzynarodowy Kongres Ginekologii Operacyjnej czy Konferencja Zdrowia Publicznego oraz Centralny Klub Pacjenta w Katowicach.

W obszarze sportu, po dużych wydarzeniach, jak Mistrzostwa Świata Siatkówki i Piłki Ręcznej, zarządca obiektów kontynuować będzie spotkania dla miłośników różnych dyscyplin. Przed fanami sportowych emocji m.in.: Turniej Piłki Halowej Spodek SuperCup czy X Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jesienią startuje także nowy sezon hokejowy z Mistrzem Polski GKS Katowice. Na horyzoncie czekają natomiast przygotowania do Pucharu Świata Karate Kyokushin czy Mistrzostw Europy w koszykówce FIBA EuroBasket 2025.

Kalendarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym tradycyjnie cechować będzie duża różnorodność, odpowiadająca na potrzeby różnych grup odbiorców. Przed publicznością m.in.: koncerty DOPEHOUSE, Genzie, Kacperczyka, Katarzyny Nosowskiej i HEY, Kazika Staszewskiego i KULTU, Kwiatu Jabłoni, Lady Pank, Tilla Lindemanna, Tre Voci, festiwale, jak: el Sol Festival, MAYDAY Poland i Rawa Blues, widowiska takie, jak: Beksiński.Live, Gala Muzyki Filmowej z Filharmonią Śląską, Visual Concert, czy The Legend of Rock Symphonic. Ofertę uzupełniają m.in. Śląskie Targi Książki, Planszówki w Spodku, czy spektakle teatralne wystawiane na scenie w MCK.

Branża MICE a rozwój miasta i biznesu

 Organizowane w obiektach wydarzenia nie pozostają bez wpływu na wizerunek i gospodarkę Katowic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zwracali na to uwagę podczas konferencji ramówkowej prezydent Katowic, Marcin Krupa i prezes Grupy PTWP, Wojciech Kuśpik.

 – Liczba wydarzeń, które już odbyły się w tym roku i które przed nami to wielki sukces nas, jako Miasta, ale przede wszystkim firmy, która zarządza Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nie należą one do łatwych obiektów, ponieważ konkurencja jest bardzo duża, w szczególności, jeśli mówimy o możliwości przyciągania tych imprez, które zrzeszają uczestników z całego świata, a które odbywają się też w Katowicach. Cieszy mnie tak liczna różnorodność, od spotkań na tarasach aż po wielkie wydarzenia, podczas których dyskutuje się o przyszłości polityki, czy o wyzwaniach naszego świata. Te wszystkie wydarzenia, które dzieją się w Katowicach, składają się na tworzenie pewnej marki, która przyciąga inwestorów, która przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy w Katowicach i perspektyw dla młodego pokolenia – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Według raportu dr. Krzysztofa Cieślikowskiego (doktora nauk ekonomicznych, adiunkta na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką, AWF Katowice), goście wydarzeń w Katowicach zostawiają w mieście około 200 mln zł rocznie. My zbadaliśmy, ile pieniędzy zostawiają tutaj organizatorzy wydarzeń w naszych obiektach – to ponad 300 mln zł w skali roku. Branża MICE wpływa na inwestycje hotelowe czy biurowe. Inwestorzy podkreślają, jak ważna dla ich potencjalnych pracowników jest oferta czasu wolnego, szczególnie w przypadku tych firm, na których zależy regionowi – innowacyjnych czy z obszaru branży kreatywnej. Organizowane przez nas eventy mają ogromny efekt promocyjny, tylko jedna impreza, Europejski Kongres Gospodarczy, przyniosła ekwiwalent medialny na poziomie 178 mln zł. Goście, którzy przyjeżdżają na kongresy, wracają do Katowic na festiwale czy też w celach turystycznych – dodał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Aktualizowane kalendarium wydarzeń dostępne jest na stronach: www.mckkatowice.pl oraz spodekkatowice.pl.

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć