Twoje konto

To ich działania napędzają polską gospodarkę – podczas EEC Trends 2024 wręczono nagrody WNP Awards

Katowice, 09 lutego 2024 r.

8 lutego 2024 r. w Warszawie, podczas uroczystej gali towarzyszącej EEC Trends, wręczono nagrody WNP Awards – wyróżnienia doceniające tych, którzy poprzez swoje działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę.

Nagrody WNP Awards przyznawane są osobom, instytucjom oraz przedsiębiorstwom, które mają istotny wpływ na korzystne zmiany zachodzące w rodzimej gospodarce. Wyróżnienia przyznawane są przez redakcję portalu gospodarczego WNP.PL oraz Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł”. 

– Tegoroczni laureaci WNP Awards odnieśli wymierny sukces, ale – co ważne – wpływają pozytywnie na całą polską gospodarkę w jej najważniejszych, zmieniających się branżach i dziedzinach. Mam tu na myśli zieloną transformację gospodarki, inwestycje w odnawialne źródła energii i w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, digitalizację i robotyzację, nowoczesną infrastrukturę, działalność badawczo-rozwojową czy ekspansję zagraniczną polskiego biznesu – mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

– Portal WNP.PL gromadzi polskich przedsiębiorców, dociera do wielu menedżerów z licznych firm. Naszą dumą jest to, że możemy kultywować ducha przedsiębiorczości – mówił podczas gali Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu WNP.PL.  

W tym roku wyróżnionych zostało aż dziesięć przedsięwzięć. Nagroda za Standard, który ułatwia życie trafiła do BLIK, czyli systemu płatności mobilnych, który zrewolucjonizował polski rynek, a teraz staje się unikatowym towarem eksportowym. Udziałowcami spółki zarządzającej (Polski Standard Płatności) są wiodące banki. W 2022 roku użytkownicy BLIK wykonali ponad miliard dwieście milionów transakcji. W 2023 roku było ich już miliard trzysta milionów w ciągu pierwszych trzech kwartałów. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które obejmie całą strefę euro. Nagrodę wręczył Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, a odebrał Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK.

W kategorii Nowoczesna stal - bezpieczeństwo i niezależność nagroda trafiła do firmy Cognor – prywatnego producenta stali, eksportera i inwestora, którego struktura obejmuje kilka dużych i ważnych dla polskiej gospodarki zakładów rozpoznawalnych w kraju i w Europie. O skali działania Grupy świadczą zyski przekraczające 600 mln zł przy przychodach powyżej 3,6 mld. W Siemianowicach Śląskich Cognor buduje walcownię prętów i kształtowników – jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Wartość inwestycji to osiemset milionów złotych. Firma modernizuje również stalownię w Gliwicach oraz walcownię w Krakowie. Cognor przeprowadza także akwizycje w Czechach – w segmencie elektrod i żelazostopów. Inwestycje Cognora podnoszą poziom gospodarczej niezależności i stabilności w czasach geopolitycznych turbulencji. Przemysławowi Sztuczkowskiemu, prezesowi Cognor nagrodę wręczył Artur Popko, prezes Budimex.

 Za Wartościowe inwestycje dla miasta, przemysłu i środowiska doceniony został Danfoss Poland. W ciągu trzydziestu lat Danfoss zainwestował w Polsce około miliarda złotych. Firma opracowuje technologie i tworzy rozwiązania dla miast i przemysłu, które umożliwiają racjonalne gospodarowanie energią. Danfoss Poland wybudował w Grodzisku Mazowieckim efektywną energetycznie, zasilaną czystą energią fabrykę nowoczesnych zaworów dla sektora chłodniczego. Dzięki temu w Polsce powstał trzeci co do wielkości w Europie kampus koncernu. Z rąk prezesa Corab, Piotra Markowskiego, nagrodę odebrał Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Laureatem została również grupa Elemental Holding za Najważniejsze surowce z odzysku. Firma jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali szlachetnych i sprzętu elektronicznego. Marka współtworzy bezpieczeństwo surowcowe wpisując się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego i działa na ponad trzydziestu rynkach. Spółka Elemental Strategic Metals zapowiada również otwarcie w Zawierciu zakładu, który zajmie się pozyskiwaniem metali ze zużytych baterii. Elemental H2 Tech zbuduje tam hutę miedzi metali odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego. Wartość inwestycji wynosi czterysta milionów złotych. Nagrodę wręczył Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, a odebrał Paweł Jarski, prezes Elemental Holding. 

Grupa EMPiK stała się, w ciągu siedemdziesięciu lat obecności na polskim rynku, jednym z liderów procesu jego digitalizacji. Dlatego też została wyróżniona za Dostęp do kultury w cyfrowym świecie. W unikatowym ekosystemie łączy ponad 350 salonów stacjonarnych oraz Empik.com – jedną z czołowych platform e-commerce w Polsce i dynamicznie rosnący marketplace. Grupa Empik jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego handlu, zapewniając najszerszą ofertę lifestyle’ową i kulturalną, wyznaczając nowe standardy i kierunki rozwoju, a także inwestując w nowe technologie, działalność wydawniczą i dystrybucyjną. Prezesce EMPiK, Ewie Szmidt, nagrodę wręczyła Agnieszka Kubera, dyrektor zarządzająca Accenture.

Laureatem kategorii Liczy się nie tylko zysk została marka deweloperska Arche zarządzana przez Władysława Grochowskiego, który odebrał nagrodę z rąk Kamila Wyszkowskiego, przedstawiciela krajowego, dyrektora wykonawczego UN Global Compact Network Poland. Specjalnością Arche jest rewitalizacja pałaców, dworków, starych cukrowni i fabryk. Firma przywraca je do życia, nadaje im nowe funkcje, zamienia w dochodowe hotele. Firma Arche mądrze i skutecznie wspiera także ukraińskich uchodźców – bezinteresownie udostępnia im swoje zasoby hotelowe i adaptuje na mieszkania kolejne budynki. Władysław i Lena Grochowscy założyli także fundację, która pomaga wrócić do ojczyzny Polakom wysiedlonym na Wschód, rozwija działalność kulturalną i wspiera osoby niepełnosprawne.  

W kategorii Ekspansja w zarządzaniu wierzytelnościami nagrodzona została Grupa Kruk.  Marka jest liderem w regionie oraz jednym z największych windykatorów w Europie. Grupę tworzą spółki zapewniające kompleksowy, nowoczesny i zintegrowany pakiet usług windykacyjnych, który dopasowany jest do potrzeb i realiów różnych krajów i rynków. Grupa jest obecna w Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i Słowacji oraz posiada aktywa w Niemczech. Zysk netto spółki przekroczył w 2022 roku osiemset milionów złotych, a po trzech kwartałach 2023 roku zaksięgowano aż siedemset pięćdziesiąt siedem milionów złotych zysku. Firma, dbając o standardy etyczne, upowszechnia wiedzę ekonomiczną. Piotrowi Krupie, prezesowi Grupy Kruk, nagrodę wręczył Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

W kategorii Pani profesor w świecie przyszłości wyróżniono Aleksandrę Przegalińską-Skierkowską, która uznawana jest za cenioną filozofkę, futurolożkę i badaczkę obdarzoną wyjątkową, naukową intuicją. Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie uznawana jest za autorytet w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przegalińska - Skierkowska prowadziła badania w MiT w Bostonie. Była także ekspertką Parlamentu Europejskiego. Należy do międzynarodowej społeczności Women in AI, promującej udział kobiet w świecie sztucznej inteligencji. Laureatka odebrała nagrodę z rąk Katarzyny Rozenfeld ze Stowarzyszenia LiderShe.

Kolejne wyróżnienie otrzymała rodzinna firma TDJ za zdywersyfikowane inwestycje i zieloną transformację. Zaangażowana jest w działalność biznesową na wielu rynkach w Polsce i za granicą. Utożsamiana dotąd z sektorem wydobywczym, dziś inwestuje w transformację sektora energii, nowoczesne technologie i rozwój miast. TDJ Equity buduje wartość dojrzałych spółek dysponujących potencjałem eksportowym. W jej portfelu są między innymi: Grenevia, PGO, Zamet i Impact. TDJ Estate działa na rynku nieruchomości, TDJ Venture inwestuje w spółki innowacyjne, natomiast TDJ Foundation wspiera rozwój kompetencji dzieci i młodzieży. Nagrodę wręczył Krzysztof Niemiec, wiceprezes Grupy Track Tec, a odebrał Tomasz Domogała, prezes Rady Nadzorczej TDJ.

 Wśród laureatów znalazła się również firma VIVE Textil Recycling – za Innowacje i biznes w duchu gospodarki cyrkularnej. VIVE Textil Recycling specjalizuje się w zagospodarowaniu używanych tekstyliów w duchu gospodarki obiegu zamkniętego. Marka dysponuje skomputeryzowanymi liniami do sortowania odzieży, a wyroby z ponad ośmiuset grup asortymentowych trafiają do ponad siedemdziesięciu krajów na świecie. Działania firmy wspierają własna sieć sklepów oraz innowacyjny podmiot tworzący nowe rozwiązania i produkty w dziedzinie recyklingu tekstyliów. VIVE angażuje się także w działalność edukacyjną wspierającą ideę gospodarki cyrkularnej. Nagrodę odebrał Jarosław Urban, wiceprezes VIVE Textile Recycling, a wręczył Michał Wypychewicz, prezes ZPUE.

Gala wręczenia nagród WNP Awards towarzyszyła konferencji EEC Trends, która odbyła się 8 lutego 2024 w Warszawie. Uczestnikami EEC Trends są przedsiębiorcy, menedżerowie, eksperci oraz przedstawiciele administracji. 

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który w tym roku będzie miał już swoją 16. edycję.  

Informacje dodatkowe

Galeria zdjęć